10. Niedziela Zwykła

09.06.2024 r.

Przeżywamy dzisiaj 10. Niedzielę Zwykłą w kalendarzu liturgicznym. Dziś przypada wspomnienie św. Efrema diakona i doktora Kościoła. Dzisiejsza Msza św. o godz. 11.00 będzie sprawowana na cmentarzu.

We wtorek – wspomnienie św. Barnaby, apostoła.

W środę – wspomnienie bł. Stanisława Pyrtka, prezbitera i męczennika i pozostałych 107. błogosławionych męczenników zamordowanych w czasie II wojny światowej z nienawiści do wiary. Główne obchody ku czci naszego Błogosławionego Rodaka w przyszłą niedzielę.

W czwartek – wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kocioła.

W piątek – wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika.

W sobotę – obędzie się beatyfikacja ks. Michała Rapacza w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie. Zachęcam do udziału w tej uroczystości. Od jutra w zakrystii można będzie odebrać sobie wejściówkę na tą uroczystość.

W przyszłą niedziele – będziemy przeżywać uroczystości ku czci naszego rodaka bł. Stanisława Pyrtka, prezbitera i męczennika – połączone ze „Świętem Bystrej. Program uroczystości składa się jak w ubiegłych latach z dwóch części: liturgicznej i festynowej. W części liturgicznej – zbierzemy się przy kapliczce gdzie stał dom rodzinny bł. Stanisława Pyrtka na Roli Pyrtkowej Dolnej i o godz. 10.30 wyruszymy z procesją do kościoła. O godz. 11.00 odbędzie się uroczysta Msza św. W oprawie góralskiej w naszej świątyni, podczas której zostanie poświęcony nowy ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczystością liturgicznym będzie przewodniczył nasz rodak ks. Grzegorz Kaczmarczyk.

Festyn rozpocznie się o godz. 15.00. Będą występy Orkiestry Dętej OSP; występy KGW Bystrzanki; zespołu Związku Podhalan; występy dzieci z Przedszkola Publicznego i Szkoły Podstawowej; występy dzieci ze świetlicy GOKPTiS i muzyka na żywo. Będzie darmowy poczęstunek: ciasto, kawa i herbata. Dodatkowo możliwość zakupu: frytek, popcornu, waty cukrowej, napojów i dań z grila. Będą darmowe zjeżdżalnie dla dzieci oraz zabawy animacyjne i konkursy. Serdecznie zapraszamy z całymi rodzinami na nasz Bystrzański Festyn. Bardzo prosimy nasze Róże o upieczenie ciast na tę uroczystość i dostarczenie ich do kuchni w remizie OSP w sobotę w godzinach od 17.00 do 19.00.

Mamy nowy Ołtarz w naszej świątyni ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom za złożone ofiary na ten Ołtarz. Koszt wykonania ołtarza ze złoceniem i oświetleniem oraz z dwoma relikwiariami oraz koszt transportu ołtarza z Oświęcimia do naszej świątyni – nie licząc drzewa na ten ołtarz, które ofiarowała pewna rodzina – to: 39.900. Sercańska Rodzina Świecka ofiarowała: 18.400 zł w tym 5.000 na Obraz Pana Jezusa, a pozostało części 13.400 zł przeznaczyła na ołtarz, pozostali ofiarodawcy ofiarowali 17.900 zł na Ołtarz, w sumie na Ołtarz zebraliśmy 31.300 zł. Pozostało to pełnej kwoty ołtarz 8.600 – dlatego liczę na ofiarność moich Parafian. Dziękuję tym wszystkim, którzy już złożyli ofiary i panom, którzy w środę tak licznie przybyli do kościoła, aby w nieść w częściach ołtarz i złożyć go w kaplicy.

Dziękuję za udział Oktawie Bożego Ciała i zachęcam do udziało w nabożeństwach czerwcowych które w niedzielę odprawiamy o 16.30; a w tygodniu po Msza św., z te racji przez cały miesiąc czerwiec – Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek będzie odmawiana przed Msza św. o 17.45.

W zeszła niedzielę na tacę inwestycyjną zebraliśmy: 6.700, 26 oraz 2 EURO i 1 lir turecki.

Objazdowy serwis legalizacji gaśnic zaprasza wszystkich zainteresowanych na przegląd techniczny gaśnie 11 czerwca we wtorek od godz. 8.00 do 16.00 w Bystrek Podhalańskiej koło Urzędu Gminy.

Zachęcam do kupowania i czytania prasy katolickiej.

W Domu Księży Emerytów w Drohiczynie za + Martę Chorąży odprawiana jest gregorianka w czerwcu; za + Helenę Trzeciak w lipcu i sierpniu; za + Zofię Książek w czerwcu, lipcu, sierpniu, we wrześniu i w październiku; za + Jana Kulkę w lipcu i sierpniu; za + Marię Plutą w czerwcu i w lipcu; za + Franciszka Sutor w czerwcu, lipcu, sierpniu i we wrześniu. Bardzo proszę o odbiór obrazków Mszy gregoriańskich teraz wyczytanych i tydzień temu do zakrystii.

W minionym tygodniu odbył się pogrzeb + Mariana Hobot z Roli Ziajowej Dolnej. Polećmy Go Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie

Parafia św. Marcina – Bystra Podhalańska 2, 34-235 Bystra Podhalańska tel. +48 (18) 26 81 028

Email: kontakt@bystraparafia.eu Nr konta parafii: 43 1020 1433 0000 1102 0132 7733