OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA 4 NIEDZIELĘ WIELKIEGO POSTU (laetare).

19.03.2023 r.

W Ewangelii z dzisiejszej niedzieli usłyszeliśmy o Jezusie, który przechodząc, zobaczył niewidomego i uzdrowił go. Może czujemy się bezradni jak niewidomy, kiedy przytłacza nas codzienność lub gdy nie potrafimy rozwiązać jakichś sytuacji konfliktowych. A Jezus przechodzi. On ma moc przywrócić nam nasz wewnętrzny wzrok. On jest naszym światłem. On może nas przeprowadzić przez to, co trudne i niezrozumiałe.

W liturgii w nadchodzącym tygodniu obchodzić będziemy:

Jutro w poniedziałek (20 marca) przeniesiona z dnia dzisiejszego, Uroczystość Św. Józefa, Oblubieńca NMP. Msze św. z kazaniem odprawiane będą w porządku świątecznym, czyli o godz. 7.00, 9.30 i o 17.00. Na zakończenie każdej mszy św. odmówimy litanię do św. Józefa przy naszym ołtarzu jemu poświęconym.

W sobotę Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Dzień ten jest przeżywany jako Dzień Świętości Życia. W tym dniu będzie można podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Deklaracje przystąpienia wyłożone są na stolikach z prasą katolicką, można je zabrać i w domu wypełnić. Deklaracje te będzie można złożyć do specjalnie przygotowanego koszyka przed ołtarzem przed wieczorną mszą św.

W przyszłą V niedzielę Wielkiego Postu (26 marca) rozpoczynamy święty czas parafialnych rekolekcji wielkopostnych. Na mszach św. w tym dniu będą głoszone nauki ogólne dla wszystkich. Plan rekolekcji jest już umieszczony w gablocie przy kościele, na stronie internetowej i facebookowej parafii. Jak już Wam wiadomo, rekolekcje poprowadzi ks. Rafał Wierzbiak. Po mszy św. wieczornej o godz 17.00 w przyszłą niedziele, zapraszamy i zachęcamy do wzięcia udziału w czwartej już odsłonie Drogi Krzyżowej w Oprawie Muzycznej w wykonaniu naszego chóru parafialnego „ Vox Cordis ‘’. Szczegóły na plakacie w gablocie. Rekolekcje zakończą się w środę (29 marca) spowiedzią parafialną.

Tegoroczna zmiana czasu z zimowego na letni wypada w nocy z 25 na 26 marca, czyli z soboty na niedzielę. Przestawimy wówczas zegarki o godzinę do przodu – z godziny 2.00 na 3.00. Będziemy zatem krócej spać.

Już dziś informujemy że droga krzyżowa ulicami naszej parafii w Niedzielę Palmową (2 kwietnia) będzie przebiegała od Roli Wirtelowej Górnej (od mostu) przez Rolę Talapkową Górną do jej końca czyli prawie do granicy z Sidziną. Rozpoczęcie o godz. 18.00. Bardzo prosimy, wzorem lat ubiegłych, o włączenie się w przygotowania tego wydarzenia.

Zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwie drogi krzyżowej: w piątki o godz. 16.30 i 17.30 oraz w niedzielę po sumie o godz. 11.00. Młodzież, ze szczególnym uwzględnieniem przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania ( a więc klasy 6, 7 i 8 szkoły Podstawowej), zapraszamy na godz. 17.30. Za pobożne odprawienie drogi krzyżowej przed stacjami prawnie erygowanymi można uzyskać odpust zupełny.

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym odprawiamy w każdą niedzielę Wielkiego Postu od godz. 16.00. W Polsce za udział w tym nabożeństwie można dostąpić odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

Baranki Wielkanocne Caritas Archidiecezji Krakowskiej są dostępne do nabycia w zakrystii. Koszt to minimum 8 złotych, bo tyle zobowiązani jesteśmy odesłać do Krakowa za jednego baranka. Ofiary przeznaczone będą na pomoc chorym, starszym i niepełnosprawnym. Pozostała część ewentualnej ofiary pozostanie w parafii z przeznaczeniem na cele charytatywne.

Kosz na żywność dla potrzebujących z naszej parafii na święta Wielkanocne jest wystawiony w naszym kościele w kaplicy Miłosierdzia.

Bóg zapłać za ofiary na sprzątanie i ubiór kościoła oraz na kwiaty do Bożego Grobu.

Bóg zapłać za ofiary na budowę nowego ołtarza Miłosierdzia Bożego w naszej kaplicy Miłosierdzia.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bystrej Podhalańskiej ogłasza zapisy do klas 1 na nowy rok szkolny do 31 marca 2023 r. Zainteresowani rodzice proszeni są o zgłoszenie się do sekretariatu placówki celem dokonania zapisów.

Pani Sołtys uprzejmie informuje mieszkańców sołectwa Bystra Podhalańska,że do 24.03.2023 r. w biurze sołtysa przyjmowana jest 1 rata podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości w godzinach od 8.00 do 14.00, z wyjątkiem wtorku od 11.00 do 16.00.

Gospodynie z KGW „Bystrzanki’’ zapraszają na kiermasz wielkanocny z ciastami domowej roboty, który odbędzie się w następną niedzielę 26 marca 2023 r. po mszach św. przy naszym kościele.

Dyrekcja i Rada Rodziców OREW w Juszczynie zapraszają na kiermasz świąteczny na rzecz wychowanków placówki, który odbędzie się także przy naszym kościele po każdej mszy św. w przyszłą niedziele.

Pojawiły się na terenie naszej gminy osoby oferujące pomoc w pozyskaniu dofinansowania z Czystego Powietrza. Informujemy, że Gmina Bystra-Sidzina w tym zakresie nie udzieliła przedstawicielom takich firm żadnych upoważnień. Wszelkie sprawy związane z Programem Czyste Powietrze załatwiane są w budynku urzędu Gminy. W związku z powyższym, prosimy o rozwagę w zakresie przekazywania informacji dotyczących państwa gospodarstw domowych oraz podpisywaniu jakichkolwiek umów czy upoważnień. Podpisał Wójt Gminy.

Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

Zachęcamy do przeżycia Wielkiego Postu z „Gościem Niedzielnym’’. W dzisiejszym numerze najważniejszym tematem jest reakcja na niesprawiedliwe i krzywdzące oskarżenia pod adresem św. Jana Pawła II. Gość jest już w nowej cenie 10 zł.

W najnowszym „ Małym Gościu’’ druga część miarki na Wielki Post. Cena „Małego Gościa’’ to także już 7 zł.

Staś – miesięcznik dla najmłodszych. Cena to 10 zł.

Jest do nabycia kolejne wydanie dwumiesięcznika „ Misyjne Drogi ‘’ – w nowej szacie graficznej. Na łamach pisma opowiedziano o początkach ewangelizacji misyjnej na poszczególnych kontynentach – to ciekawa i pasjonująca historia przekazywania Ewangelii od ucha do ucha, a właściwie od serca do serca. Misje są od początku wpisane w naturę Kościoła. Autorzy piszą o motywach i źródłach misji. Zachęcamy do lektury.. Cena 6 zł.

W minionym tygodniu odszedł do Pana z naszej wspólnoty parafialnej + Marian Czarniak z Roli Talapkowej Górnej. Polećmy go i wszystkich naszych zmarłych Bogu w modlitwie…..

PLAN WIELKOPOSTNYCH REKOLEKCJI PARAFIALNYCH:

Poniedziałek i wtorek:

8.00 – Msza św. z nauką ogólną dla wszystkich. 11.00 – Nauka dla Przedszkola, uczniów Szkoły Podstawowej klasy od I do III. 13.00 – Nauka dla uczniów Szkoły Podstawowej klasy od IV do VI. 17.00 – Msza św. z nauką ogólną dla wszystkich. 18.15 – Nauka dla uczniów Szkoły Podstawowej klasy VII i VIII oraz młodzieży.

Środa : zakończenie rekolekcji:SPOWIEDŹ:

8.30 – 12.00 z przerwą od 10.00 do 10.30. 14.00 – 17.00 z przerwą od 15.30 do 16.00.

9.30 – Msza św. z nauką ogólną dla wszystkich. 12.00 – Msza św. z nauką dla Przedszkola i Szkoły Podstawowej klasy od I do VI. 15.30 – Msza św. z nauką dla chorych i starszych z udzieleniem sakramentu namaszczenia. 17.00 – Msza św. z nauką ogólną dla wszystkich. 18.15 Msza św. z nauką dla uczniów klas VII i VIII Szkoły Podstawowej oraz młodzieży.