28.04.2024 r.

Jesteśmy po wizytacji ekonomicznej i wizytacji kanonicznej Biskup. Dziękuję, za tak liczny udział we wspólnej modlitwie i spotkaniach z księdzem biskupem Januszem Mastalskim. Teraz czekamy na protokoły powizytacyjne.

Przeżywamy dzisiaj 5. Niedzielę Wielkanocy.

Jutro w poniedziałek święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy. To jednocześnie dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej. Jutro rozpoczyna się nowenna przed uroczystością św. Stanisława, biskupa i męczennika.

We wtorek przypada ostatni dzień kwietnia z tej racji w tym dniu odbędzie się dodatkowa Msza św. o godz. 18.00, a po niej pierwsze nabożeństwo majowe ku czci NMP z procesją wokół kościoła. W niedzielę i uroczystości ( czyli np. w piątek 3 maja) majówki będą o godz. 16.30; a w dniu powszednie po Mszy św. W czasie nabożeństwa majowego modlić się ędziemy szczególnie za Ojca Świętego, za Kościół w Polsce, za naszą Ojczyznę, o pokój na świecie, za rodziny, o powołania kapłańskie, o dobre urodzaje.

W środę – 1 maja – wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika. W tym dniu na Mszy św. nowennowej za żywych będziemy modlić się również w intencji pracowników przemysłu drzewnego i ich rodzin.

W czwartek – wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła. W tym dniu przypada pierwszy czwartek miesiąca – z tej racji o godz. 17.00 Godzina Święta i Msza św. o godzinie 18.00 już z wigilii Uroczystości NMP Królowej Polski.

W piątek Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki Polski. W tym dniu Msze św. będą sprawowane w porządku niedzielnym. Po każdej Mszy św. odnowienie Ślubów Jasnogórskich. W naszej Ojczyźnie jest to Święto Konstytucji Trzeciego Maja. Msza św. w intencji Strażaków i ich rodzin odprawiona będzie w tym dniu o godz. 7.00. Msza św. o godz. 11.00 odprawiana będzie w oprawie góralskiej. W tym dniu przeżywamy pierwszy piątek miesiąca – okazja do spowiedzi św. w czwartek już od godz. 16.00 do 18.00. Przypominam, że zgodnie z obietnica Pana Jezusa przekazanej św. Małgorzacie Alacoque – chodzi o przyjęcie przez 9. pierwszych piątków miesiąca Komunii św., dlatego można się wyspowiadać dzień wcześniej, a w piątek tylko przyjąć Komunię św. Z racji uroczystości nie obowiązuje w tym dniu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Zmianka tajemnic różańcowych w piątek po wieczornej Mszy św. i nabożeństwie Róż modlących się za dzieci; a w sobotę pozostałych Róż Różańcowych.

Do chorych udam się w czwartek i w sobotę od godz. 8.30, według tradycyjnego podziału parafii na dwa rejony odwiedzin. Bardzo proszę zgłaszać chorych, którzy nie są zgłoszeni na stałe, a do których mam się udać.

W sobotę wspomnienie św. Floriana, męczennika – patrona strażaków i hutników.

W poniedziałek, wtorek i środę modlimy się o dobre urodzaje i za kraje głodujące (dawne dni krzyżowe).

Przyszła niedziela to pierwsza niedziela miesiąca, składka na tacę przeznaczona będzie na potrzeby inwestycyjne parafii. Bóg zapłać za kolejne ofiary na Ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa i na klęcznik komunijny.

Zachęcam do kupowania i czytania prasy katolickiej.

Z Domu Księży Emerytów w Pelplinie dotarły do nas informacje o Mszach Gregoriańskich:

• za Janinę Frankiewicz – będą odprawiane Gregorianki w czerwcu, lipcu, sierpniu, we wrześniu i w październiku
  • za Jana Kulkę – będzie odprawiana Gregorianka w czerwcu; a 15 wolnych intencji odprawi ks. Stanisław Migas
  • za Czesławę Wirtelczyk – będą odprawiane Gregorianki w czerwcu i w lipcu
  • za Edwarda Ciapała – ędzie odprawiana Gregorianka w lipcu
  • za Joannę Jaskółkę – będzie odprawiana Gregorianka w lipcu

Parafia św. Marcina – Bystra Podhalańska 2, 34-235 Bystra Podhalańska tel. +48 (18) 26 81 028

Email: kontakt@bystraparafia.eu Nr konta parafii: 43 1020 1433 0000 1102 0132 7733